Çmimi i madh Grand Prix në Festivalin Ndërkombëtar të Folklorit Burimor DUFLLA për Shqipërinë

Përfundoi me sukses edicioni i 7-të i Festivalit Ndërkombëtar të Folklorit Burimor DUFLLA që u mbajt 3 ditë radhazi në fshatin Rashçe të komunës së Sarajit – Shkup.

Ishte ky festivali që mblodhi shtetet ballkanike në një vend për të prezantuar kultura të ndryshme. Pjesëmarrës në këtë festival ishin grupe folklorike nga Maqedonia e Veriut, Kosova, Bullgaria, Shqipëria, Greqia, Mali i Zi, Bosna e Herzegovina, Kroacia, Turqia, Rumania.

Përveç grupeve garuese pjesë e programit të festivalit ishin edhe ansamble dhe artist mysafir të qytetit tonë dhe Kosova.

Juria profesionale e përbërë nga prof. Shaqir Hasi – etnomuzikolog kryetar i jurisë, prof. Dilaver Kryeziu – etnokoreolog dhe Arif Haxhiu – rapsod vlerësuan grupet më të mira dhe vendosën që Çmimi i madh Grand Prix i Festivalit Ndërkombëtar të Folklorit Burimor DUFLLA 2022 të shkoj në Shqipëri për ansamblin KUVENDI Zalldardhë – Dibër.

Vendi i parë – QKUK Nikola Jovkov Vapcarov – Dellçevë, Maqedonia e Veriut

Vendi i dytë – Ansambli CHERNICHE – Bullgari

Vendi i tretë – Grupi Folklorik TRADITA – Kuçovë, Shqipëri

Çmimi i publikut – Ansambli CHERNICHE – Bullgari

Koreografia më e mirë – Ansambli LILJAN – Maqedonia e Veriut

Paraqitja skenike më e kompletuar – KUD BEHAR – Maoça – Bosnjë e Hercegovinë

Grupi Folklorik më i kompletuar – SHKA TINGUJT E VENDLINDJES – Stagovë, KOSOVË

Rapsodi më i mirë Idriz Çilafi – Shaban Mziu – Zalldardhë, SHQIPËRI

Veshjet më të kompletuara – QK Lokalno Nasledstvo – BULLGARI

Valltari më i mirë – Dyshja VISARET E KRRABËS – SHQIPËRI

Valltarja më e mirë – Aida Hyseni SHKA RINIA Sillare – Maqedonia e Veriut.

Shumë kultura në një vend, aty ku dufllon burimi i jetës jehoi kënga e vallja nën flamujt ballkanik. Festivali ynë çdo vit ngritet edhe në organizim edhe në realizim prandaj nga ky vit jemi edhe partner zyrtar i organizatës më të madhe botërore CIOFF seksioni Shqiptar theksoi drejtori i Festivalit DUFLLA z.Ylber Idrizi.

Vlen të theksohet se festivalin nga afër e ndoqën mbi 2500 spektator personalitete të ndryshme të kulturës e artit, politikës dhe mërgimtarët tanë nga të gjitha vendet e botës.

Komento

komente

38 Trackbacks & Pingbacks

 1. Bassetti Kissenbezug
 2. buy sig sauer gun
 3. Buy B+ magic mushrooms for sale online Washington DC,
 4. 1000 45
 5. ฝาก ถอนเงิน สล็อตวอเลท ไม่มีขั้นต่ำ
 6. สล็อตเว็บตรง แตกง่าย
 7. shop glock usa
 8. แอดมินดูแลเพจ
 9. Bilskrot i Uddevalla
 10. y2mate
 11. superslot
 12. หวยคีโน
 13. steroide online kaufen erfahrungen
 14. metart
 15. Residual income
 16. ตกแต่งภายในหาดใหญ่
 17. locksmith Berkley
 18. bonanza 178
 19. marlin xt 17 hmr
 20. Magic Mushroom Spores Australia
 21. see this
 22. 늑대닷컴
 23. cloned cards for sale​
 24. Fysio Dinxperlo
 25. togel terpercaya
 26. join the illuminati
 27. Bushmaster rifles
 28. ทัวร์มาเลเซีย
 29. ทินเนอร์คุณภาพสูง
 30. สล็อตออนไลน์
 31. พรมปูพื้นรถยนต์ 6d
 32. Hunter898
 33. skaties te
 34. ทำสติ๊กเกอร์ติดสินค้า
 35. สติ๊กเกอร์สินค้า
 36. Toyota 2023 ราคา
 37. โซล่าเซลล์
 38. แหล่งรวบรวมเลขเด็ด หวยอภิโชค

Comments are closed.

Po Karikohet…