DUFLLA – thesar i çmuar i GUXIMIT

Drejtori i Festivalit DUFLLA njëherit edhe kryetar i ansamblit që mban të njejtin emër z.Ylber Idrizi sot në profilin e tij në facebook rikujtoj Edicionin e vitit të kaluar të Festivalit DUFLLA 2019 duke postuar disa fotografi të bashkëngjitur edhe një tekst që ndoshta ka për qëllim të përçoj ndonjë mesazh.
Ende nuk kemi ndonjë konfirmim zyrtar nga organizatorët për shkak të gjendjes së krijuar nga virusi COVID-19 nëse do të mbahet apo do të prolongohet festivali që është paralajmëruar të mbahet javën e tretë të korrikut.

Më poshtë jua sjellim postimin e plotë:

SHKUPI – qytet i lashtë i DARDANISË,
DËRVENI – kësulë e vjetër e SHQIPTARISË,
RAÇJA – vatër e dijes dhe ARSIMIT,
DUFLLA – thesar i çmuar i GUXIMIT.

Një Festival me plot kuptimin e fjalës NDËRKOMBËTAR, një festival i vogël, i organizuar nga një “shoqëri e vogël” e që u mbajt në një fshat edhe më të vogël të kryeqendrës së Dardanisë por që në vete gërshetoi traditën dhe kulturën Dardhane me atë ballkanike Iliridën, Çamërinë, Shqipërinë, Kosovën, Luginën, Malin e Zi, Dalmacinë, Bosnjën, Sanxhakun, Anadollinë dhe Qustendilin ku në përgjithësi e përshkruan pasqyrën e vërtetë të gadishullit ILIRIK me thesarin dhe lashtësinë e tij autoktone e që fatkeqësisht nuk zgjati një ditë por një javë.

I vetmi Festival Shqiptar në Maqedoninë e Veriut anëtar i Lidhjes Europjane të Festivaleve Folklorike që është pjesë e UNESCO-s.

Komento

komente

43 Trackbacks & Pingbacks

 1. DMT CARTS
 2. สล็อตเว็บตรง 2023
 3. สล็อตแตกง่าย
 4. pg slot
 5. Ruger USA
 6. dragongaming
 7. สล็อตเว็บตรง แตกง่าย
 8. Ufabet
 9. sig mcx spear for sale
 10. ตกแต่งภายในหาดใหญ่
 11. Zweefparasol
 12. evoplay
 13. click through the up coming webpage
 14. Ventilatie naturala
 15. หวยลาวออกกี่โมง ตรวจสถิติ ผลหวยลาว ได้ที่ไหน
 16. sahabat kartu
 17. เกมสล็อตมากกว่า 999 เกมส์ที่ lsm99 เว็บตรง
 18. aksara178
 19. นำเข้าสินค้าจากจีน
 20. นำเข้าสินค้าจากจีน
 21. Dried Porcini Mushrooms
 22. dgคาสิโน
 23. เว็บปั้มไลค์
 24. ดาวน์โหลด สล็อตออนไลน์ มือถือ
 25. agen togel
 26. togel terpercaya
 27. bonanza178
 28. sccy pistols
 29. สล็อต ฝากถอน true wallet เว็บตรง 888pg
 30. 20148 Homes for Sale
 31. เว็บพนันบอล ฝาก ไม่มี ขั้น ต่ำ
 32. เสือมังกร
 33. agen slot
 34. pool villas in phuket
 35. สถาปนิกรับออกแบบบ้าน
 36. naga qq
 37. data hongkong
 38. เสาเข็มไมโครไพล์
 39. Kardinal Stick
 40. Native Smokes
 41. yehyeh.com
 42. lawyer phuket
 43. ป้ายโคราช

Comments are closed.

Po Karikohet…