SHKA “DUFLLA” mer çmimin “Pika më autentike e festivalit” në Deçan

Festivali “Eshkë e ndezur mbi Shkëlzen” që u mbajtë në Deçan me datën 6 e 7 maj, u mbyll me sukses. Festivalit mbahet për nder të dy rapsodëve legjendar Dervish Shaqa dhe Demush Neziri.

Festivali është mbajtur nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës Rasim Selmanaj, e përkrahur financiarisht edhe nga Ministria e Kulturës e Republikës ë Kosovës.

Festivali kulturor tashmë tradicional mblodhi rreth vetes qindra qytetarë edhe mysafirë nga të gjitha trevat Shqiptare.

Në natën e parë të këtij festivali në konkurrim ishin:  Ansambli “Rugova” nga Rugova, Grupi nga Tirana , Grupi nga Istogu , SHKA “Shotë Galica” Drenas , SHKA “Klina”, Rapsodët nga Deçani, SHKA “Gjakova” Malishevë

Ndërsa nata e dytë kishte këto Grupe: Ansambli Autokton “Rugova”, Ansambli nga Tirana , SHKA “Berati”, SHKA “Mallakastër”, Krusha “Bajram Curri”, SHKA “Kukësi”, SHKA “Vitia”, Ansambli “Shotë Galica”, Grupi i Rapsodëve nga Deçani, SHKA “Fushë Kosova”, SHKA “Obliqi”, SHKA “Hani i Elezit”, SHKA ”DUFLLA”, SHKA “Skenderaj”.

Juria profesionale fituesit e festivalit i ka renditur kështu:

Valltari më i mirë: Shpresart  Memija ,

Valltarja më e mirë: Liridona Dujaka

Veteran i Festivalit: Xhemajli Berisha

Pika më autentike e festivalit: Dueti nga Shkupi

Veshja më e kompletuar: Drenica –Skenderaj

Koreografja më e mirë  e Festivalit: Zëri i Kosovës – Fushë Kosovë

Instrumentisti më i mirë: Pëllumb  Gashi

Rapsodët më të mirë: Rapsodët nga Malësia

Këngëtarët më të mirë: Dueti i vajzave Ohër

Çmimi i Publikut: Ardhmëria – Gjakovë

Çmimi i tretë: Qemal Hazisi

Çmimi i dytë: Gjergj Arjaniti – Mallakastër

Çmimi i parë Dervish Shaqa e Demush Neziri: Shotë Galica Drenas

Festivali është përmbyllur me këngë dhe valle të ndryshme të mysafirëve të shumtë të cilit kishin shprehur dëshirën që të jenë jashtë konkurrimit por vetëm pjesëmarrës për nder të këtij festivali.

Komento

komente

43 Trackbacks & Pingbacks

 1. blackhatlinks.com
 2. p2007090 forum.wfz.uw.edu.pl
 3. ดิจิเซิร์ฟ
 4. mp3juice
 5. สล็อตวอเลท
 6. 3SING
 7. passive income ideas
 8. Anabolika Kaufen Deutschland
 9. sig sauer p365
 10. bonanza 178
 11. mactropin
 12. texasguntrader
 13. เครื่องฟอกอากาศ ยี่ห้อไหนดี
 14. ruby disposables cz 457 chassis cz75 kadet cz 457 provarmint cz accushadow ruby gmo cookies ruby goat milk disposable psl rifle for sale köpa stesolid utan recept fidel runtz strain
 15. car transport company
 16. ป้ายโฆษณา
 17. หมอไก่ทำตา
 18. ทางเข้า alpha88
 19. bonanza 178
 20. snuscore
 21. ทินเนอร์ 2K
 22. Betkick
 23. yehyeh
 24. health tests
 25. important link
 26. apple runtz strain
 27. dubbele plooi gordijnen
 28. ชาภู่หลาน
 29. mejaqq
 30. สล็อตเว็บนอก
 31. superkaya88
 32. รักษาการหย่อนสมรรถภาพในเพศชาย
 33. pgslot
 34. superkaya88
 35. forex พื้นฐาน
 36. รับเทคอนกรีต สมุทรสาคร
 37. http://phoenixwomenmag.xyz/blogs/viewstory/47794
 38. superkaya88
 39. ks pod
 40. โซล่าเซลล์
 41. Infy
 42. ks
 43. จำหน่ายเครื่องมือแพทย์

Comments are closed.

Po Karikohet…